Výprava házenkářů na řece Otavě.

Patnáctičlenná výprava kutnohorských házenkářů se letos poslední červnový týden vydala na jihočeskou řeku Otavu, na které se plavila od úterý do pátku ..........

Autor: Petr Vobořil

Již dlouhá léta se někteří z kutnohorských házenkářů vydávají pravidelně v letní přestávce na “vodu” po českých řekách. Tato tradice vznikla v polovině osmdesátých let minulého století a pokračovala až do roku 2000. V roce 2010 byla obnovena mladšími členy, kteří spolu s několika původními ze “staré party” postupně zdolali české řeky Sázavu / 2010 /, Vltavu / 2011 /, Ohři / 2012 /, Otavu / 2013 /, Berounku / 2014 / a Lužnici / 2015 /. Jezdilo se vždy cca dva týdny před začátkem prázdnin, kdy ještě není na českých řekách tak velký nával. A většinou na 3-4 dny. V roce 2016 bylo dohodnuto, že se poprvé vyrazí do zahraničí, na týden na slovenský Hron, v roce 2017 opět na týden, tentokrát na polsko-slovenské pomezí na dvě řeky - Dunajec a Poprad / pokaždé v červenci / a loňský rok to byl návrat na týden / tentokrát v srpnu / na slovenský Hron.

Letos bylo rozhodnuto vyrazit opět poslední týden před prázdninami na jihočeskou Otavu. Nakonec se výpravy zúčastnilo celkem 15 současných či bývalých hráčů či rodinných příslušníků. Auty vyráželo 9 členů výpravy – Josef Bílý, Jirka Červenka, Jirka Hájek, Tomáš Hájek, Radek Hovorka, Jirka Pícha, Petr Polívka, Pavel Rudolf a Filip Thieme již v neděli 23.června do Železné Rudy na Šumavě, kde v pondělí 24.června podnikli pěší tůru k Černému jezeru a navečer se přesunuli do vodáckého kempu v Sušici. Sem v pondělí večer dorazili autem přímo z Kutné Hory Pavel Šimůnek, Jirka Vobořil, Petr Vobořil a z Prahy Milan Novotný.

V půjčovně Dronte, bylo zamluveno 7 plastových kanoí Agara + ostatní vybavení. Na vodu výprava vyrazila v úterý 25.6. z výše uvedeného kempu v Sušici ve složení posádek: Bílý-Hájek J., Červenka-Šimůnek P., Novotný-Vobořil J., Polívka-Hájek T., Pícha-Hovorka, Thieme-Rudolf / přičemž druzí jmenovaní byli veledůležití zadáci / + Vobořil P. / sólo na Agaře /. V úterý večer dorazil do cíle první etapy – kempu ve Velkých Hydčicích Vít Šnajdr a tak druhý den jeli dvě pozměněné posádky a to Polívka-Šnajdr a Hájek T.-Vobořil P. No a ve čtvrtek večer dorazil do cíle třetí etapy, do kempu Strakonice Podskalí Ondřej Šimůnek, který poslední den na vodě vystřídal v lodi svého otce Pavla.

Výprava celkem zdolala za čtyři dny po řece ze Sušice do Štěkně cca 44 km a na nich 16 jezů / z toho 11 sjízdných / + 8 nízkých sjízdných stupňů.

I když celá sobota a část neděle v Sušici a okolí propršela a voda šla nahoru, z pondělí na úterý se výška hladiny vrátila k normálu a poté spíše klesala. Ale přes nízký stav se dalo v pohodě jet a také většina jezů / viz. info výše / byla sjízdých. To však bylo hlavně zásluhou v současnosti používaných plastových lodí, které vydrží kdejaký náraz na kamení či skok z jezu / drívější laminátka by brzo vzala za své /.  

Původně byl v plánu ještě cca 12km úsek nad Sušicí, Annín-Sušice, ten však byl pro nedostatek vody bohužel nesplavný. Jinak velmi solidní a celkem svižná byla první etapa, kde je řeka ještě hodně čistá, od poloviny druhé etapy, od Horažďovic již to bylo s čistotou vody horší, nic hrozného to však nebylo a koupajících bylo / i z naší výpravy / nepočítaně. A jelikož jsme jeli těsně před prázdninami, tak na řece nebyl vůbec žádný nával. A to samé na většině tábořišť – v Sušici pár stanů, ve Velkých Hydčicích jsme byli sami, ve Střelských Hošticích 1 stan a až ve Strakonicích, kde jsme spali 2 noci, tak tam už bylo lidí víc. Ale celkově letošní Otava stála za to / mohlo být vice vody, to ano / a tradičně i počasí, na to máme dlouhé roky vážně kliku. Jelikož jsme tentokrát jezdili kratší vzdálenosti po řece, tak až na poslední čtvrtý den jsme sedali do lodí až po obědě, i okolo 13 hodiny. Zkrátka žádný spěch a žádné závody !!!

A ještě pro připomenutí jednotlivé trasy a vzdálenosti, co jsme urazili :

Den - datum

Odjezd

Příjezd

Ujeto

Úterý 25.6.

Sušice

Velké Hydčice

13,2 km

Středa 26.6.

Velké Hydčice

Střelské Hoštice

  8,8 km

Čtvrtek 27.6.

Střelské Hoštice

Strakonice Podskalí

11,7 km

Pátek 28.6.

Strakonice Podskalí

Štěkeň

10,6 km

Tak kam za rok ? Že by opět návrat na Dunajec a Poprad ???

Celý článek : Komentáře(0) : 01.07.2019